DESTEK EĞİTİMİ PROGRAMLARI

Otizm ve Spor

Otizmli Çocuklar İçin Spor Aktiviteleri
İstisnaları olsa da otizmli çocuklar için spor aktiviteleri yapmak imkansız değildir. Futbol, basketbol gibi takım sporlarının tamamı sosyal iletişimle ilgilidir ve takım sporlarını oynarken gelişmiş sosyal iletişim becerileri gerekir. Otizm, bu becerilerin tehlikeye düştüğü bir bozukluktur. Bu nedenle, otizmli bireyleri bir takıma sığdırmak, takım üyeleri ile iyi iletişim kurmak ya da başka bir takım üyesinin nasıl davranacağını önceden tahmin etmek zor olabilir.
Aynı zamanda top oynamayı gerektiren takım sporları da yüksek düzeyde bir güç ve koordinasyon gerektirir. Otizm genellikle kas tonu zayıflamasına ve koordinasyon problemlerine neden olur.
Sonuç olarak, otizmli çocuklar için spor zorlayıcı bir aktivite olabilir. Takım sporları, genellikle çok sıcak, soğuk, yüksek veya parlak ortamlarda oynanır.
Otizmi olan bireylerin çoğunda yüksek ses, parlak ışıklar ve sıcaklık aşırılıklarının üstesinden gelinmesi zor olan duyusal zorluklar yaratır. Sonuç çok mutsuz ya da hatta iş birliği yapmayan bir çocuk olabilir.
Bununla birlikte, birçok grup, otizmli bireylere takım sporlarına katılma imkânı sağlamak için isteklidir. Çocuğunuz ilgileniyor gibi görünüyorsa, otizmli çocuklar için spor yapma fırsatları sunan okulları ve takımları araştırabilirsiniz. Çocuğunuz için mükemmel olabilecek her takım sporu üst düzey bir iletişim ve iş birliği gerektirmez; birçoğu bireysel bir atleti değerli ekip üyesi olarak ekleyebilir.
Otizmli Bireyler İçin En Uygun Takım Sporları Nelerdir?
Yüzme: Yüzme, otizmli bireyler dahil olmak üzere çoğu insan için harika bir spordur. Top kullanabilme becerileri ile zor zamanlar geçiren çocuklar temel vuruşlarla ve tipik su oyunlarıyla gelişim gösterebilirler.
Dahası, spor, bireysel rekabete izin verdiğinden, otizmli güçlü yüzücüler yüzme takımlarında başarılı olabilir.
Atletizm: Otizm olan çocuklar için parkur ve saha harika bir çıkış olabilir. Atletizm çoğu takım sporundan daha az iletişim becerisi gerektirir, ancak pistte mükemmel olan çocuklar değerli ekip üyeleridir.
Bowling: Yüksek güç gerektirmesine rağmen, bowling, otizmi olan birçok çocuk için doğal bir spordur. Bowling ligleri genellikle bir spor organizasyonunun parçası olmak için iyi bir fırsat sunar.
Otizmli Bireyler İçin Takım Olmayı Gerektirmeyen Sporlar Nelerdir?
At Binme: Binicilik her ne kadar pahalı olsa da yine de otizmli çocuklar için müthiş bir spordur. Aslında, birçok otizmli çocuk atları yatıştırabilme kabiliyetine sahiptir.
Otizmli çocuklar, hayvanlarla insanlardan daha kolay iletişim kurabilirler.
Yürüyüş: Otizmli birçok insan için, doğal dünyanın barış ve sessizliği büyük bir stres yardımcısıdır. Yürüyüş, bireysel veya grup etkinliği olabilir, yoğun sosyal iletişimin baskısı olmaksızın egzersiz yapmanın ve doğanın tadını çıkarmanın kolay bir yoludur.
Balık Tutma: Balıkçılık, doğal dünyadan hoşlanmayan otizmli bireyin ilgisini çekebilecek başka bir spordur.
Bisiklet: Bisiklet sürüşü denge gerektirdiği için otizmli çocuklar için zor olabilir. Ancak temel becerilere hâkim olunca bisiklet, açık havanın tadını çıkarmanın harika bir yolu da olabilir.
Dövüş Sanatları: Karate, judo, taekwando, aikido ve daha fazlası için öngörülebilirlik ve yapının unsurlarını diğer insanlarla fiziksel etkileşimin meydan okumaları ile birleştirebilirler.
Otizmi olan birçok çocuk için dövüş sanatları, benlik saygısı ile birlikte fiziksel becerileri geliştirmek için de harika bir yoldur.