DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Tırnak Yeme Davranışı

ÇOCUKLARDA TIRNAK YEME DAVRANIŞININ SEBEPLERİ NELER OLABİLİR? 
🔹 Güvensizlik
🔹 Ailede aşırı otorite
🔹 Kıskançlık
🔹 Yetersizlik
🔹 İlgi eksikliği
🔹 Örnek alma taklit etme sebepleri ile görülebilmektedir.
ÇOCUĞUM TIRNAKLARINI YİYOR NE YAPMALIYIM? 
İlk yapmanız gereken şey uyarı vermeyi kesmektir. Çocuğunuza sürekli YAPMA demeniz hiçbir işe yaramayacaktır. Zaten kimse “Şu an çok stresliyim, tırnaklarımı yiyeceğim” demez.Yasaklamak veya cezalandırmak da işe yaramayacak olan diğer bir yöntemdir. Hatta bu yöntemler bireyde davranışına yönelik fazladan bir dikkat ve kaygı yaratarak daha da artmasına neden olabilir. 
Empatik olmaya çalışın. Bir alışkanlığı kırmanın ne kadar zor olduğunu kabul etmekle işe başlayabilirsiniz. Çocuğunuz anlaşıldığını hissettiğinde size güvenecek ve işbirliği yapacaktır.
"Çocuğum neden yeme ihtiyacı hissediyor?"sorusunun cevabını bulmalısınız öncelikle.Her alışkanlık bir işe yarar ve size gönderilen bir mesajdır. O alışkanlığın ne işe yaradığını, çocuğun hangi duygusal ihtiyacına cevap verdiğini bulmak, çocuğunuzun size gönderdiği mesajı da çözmenizi sağlayacaktır. Daha sonra bu ihtiyaçlarını giderebilir, kaygılarını ortadan kaldırmak adına girişimlerde bulunabilirsiniz.
Tırnak yeme alışkanlığını bıraktırma sürecinde ebeveyn desteği çok önemlidir. Bu süreçte çocuğun yanında olmanız ve özellikle çocuğunuzun ÇABASINI ÖDÜLLENDİRMENİZ beklenir. Sonuca odaklanmak yerine bu süreçte gösterilen çabanın ödüllendirilmesi hem çocuğun motivasyonunu hem de bu sorunla baş etme gücünü artıracaktır.
Herşeyi doğru yapsanız da, bazen sadece anne-babanın endişesi bile bir sorunu inşa edebilir. Çabalarınızın sonuç vermediği ya da umutsuzluğa düştüğünüz noktada bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

UNUTMAYALIM Kİ ! ÇOCUKLARIMIZI KAYGILANDIRARAK DEĞİL ONLARI RAHATLATARAK sorunların üstesinden gelebiliriz.